ŞİLİ

GÜNEY AMERİKA ÜLKESİ

ŞİLİ

Şili ya da resmî adıyla Şili Cumhuriyeti República de Chile; Arjantin’in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan, kuzeyden güneye 4.300 km boyunca uzanan bir Güney Amerika ülkesidir. Kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya ve doğusunda Arjantin bulunur.

Şili; doğa sporları yapabileceğiniz, tarihi yerleri gezebileceğiniz, festivallere katılabileceğiniz ve bunlar gibi birçok etkinlikle keyifli vakit geçirebileceğiniz bir Amerika ülkesidir. Dünyaca ünlü Moai taş figürleri de ülke sınırları içerisinde yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri, nüfusun büyük bir kısmının yaşadığı Santiago’dur. Resmi dil İspanyolcadır. Para birimi olarak Şili pesosu kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 5 saat daha geridir. Şili’ye yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.
İklim, bölgelere göre farklılık gösterir. Kuzey Şili’de kurak bir iklim hakimken, Atacama Çölüne neredeyse hiç yağmur yağmaz. Güney Şili dünyanın en çok yağış alan yerlerinden biridir. Güney Şili, yaz tatili yapmak isteyenler tarafından Aralık-Mart arası tercih edilmektedir. Kış ayları da kayak yapmak isteyenler için uygundur. Festivallerin en yoğun olduğu ay Ekim’dir. İspanyol mutfağından ve Şili’de yaşamış toplulukların yemeklerinden oluşmuştur. Deniz ürünleri çok tüketilmektedir. Başkentte dünya mutfağından yemekler servis eden restoranlar bulunmaktadır. Ülkede üretilen şaraplar oldukça lezzetlidir.

Bilinmesi Gerekenler

Başkenti

Santiago

Vize

Vize Gerekmiyor

Dil

İspanyolca

Para Birimi

Şili Pesosu

Yüzölçümü

756.102 km²