NORVEÇ

KUZEY AVRUPA ÜLKESİ

NORVEÇ

Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı. Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir.

Dünyanın refah seviyesi en gelişmiş ve yüksek ekonomik standarda sahip ülkesi olan Norveç, Kuzey Avrupa’da, İskandinav Yarımadası’nın en batısında yer alıyor. Yeşil ve mavinin her tonuna birlikte rastlanan muhteşem doğasıyla insanoğlunun yeryüzünde görebileceği en güzel yerlerden ülkenin binlerce fiyordla çizilen kıyılarında olağanüstü güzellikte coğrafi oluşumların sıralanıyor. Ülkenin dört bir yanında gezginlerin keşfedeceği el değmemiş rotalar, nehir, göl, orman ve tepeler bulunuyor.

Bilinmesi Gerekenler

Başkenti

Oslo

Vize

Vize Gerekiyor

Dil

Norveççe

Para Birimi

Norveç Kronu

Yüzölçümü

385.203 km²

Norveç’te Tatil

Bir Orta Çağ kalesi olarak liman bölgesinde bulunan Akerhus Kalesi, kalenin içerisinde yer alan Akershus Kalesi Kilisesi, Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi, Direniş Müzesi ve Kraliyet Ailesi Mezarlığı mutlaka görülmeli. Oslo Körfezi, Bygdoy Yarımadası’nda yer alan deniz müzeleri, Nobel Barış Merkezi, Vigeland Heykel Parkı, manzarası ve çağdaş mimarisiyle Oslo Opera House, Kraliyet Sarayı, Oslo Katedrali ve Karl Johans Kapısı Caddesi Oslo’da keşfetmekten keyif alacağınız yerlerden bazıları. Munch Müzesi, The Scream ve Grünerlokka’nın yanı sıra Norveç’e özgü renkli evlerin bulunduğu Damstredet de mutlaka görülmeli. Kent merkezinden 15 dakika uzaklıkta bulunan Ekebergparken Sanat, Doğa ve Tarih Müzesi gezginler için benzersiz bir deneyim vaat ediyor.