İTALYA

AVRUPA

İTALYA

İtalya ya da resmî olarak İtalyan Cumhuriyeti ya da bazen İtalya Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz’in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalyan topraklarıdır. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya’yla kara sınırı vardır. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya’nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış enklav (bir başka ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir. Campione d’Italia bölgesiyse İtalya’nın İsviçre içinde kalan bir eksklavıdır.

Yüzyıllar boyunca çok çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Etrüskler ve Antik Romalıların İtalya topraklarını kendilerine yurt edinmelerinin yanı sıra, Rönesans hareketi de İtalya’nın Toskana bölgesinde doğmuş ve tüm Avrupa’ya buradan yayılmıştır. İtalya’nın başkenti Roma, yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride barok üslûbunun doğuşuna tanıklık etmiş ve eskiden beri Katolik Kilisesi’nin merkezi olmuştur. Günümüzde İtalya, demokrasi ile yönetilmekte olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kişibaşına nominal gayrisafi yurtiçi hasıla sıralamasında yirminci, insanî gelişme endeksi sıralamasında yirminci, yaşam kalitesi endeksinde sekizinci sırada yer alan gelişmiş bir ülkedir. İtalya, 1957 yılında başkent Roma’da imzalanan Roma Antlaşması’yla kurulan Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasılasıyla G8 Zirveleri’nin, NATO’nun, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün, Avrupa Konseyi’nin, Batı Avrupa Birliği’nin ve Schengen Antlaşması’nın da katılımcılarındandır. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sıfatı olmaksızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde iki yıllık sürecek üyelik dönemine başlamıştır.

Good To Know

Başkenti

Roma

Vize

Vize Gerekiyor

Dil

İtalyanca

Para Birimi

Euro

Yüzölçümü

301,338 km2

İtalya’da Tatil

Şehrin simgesi olarak kabul edilen Aziz Nikola Bazilikası turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi yapı. Antalya’nın Demre ilçesinde doğduğuna inanılan ve günümüzdeki Noel Baba figürünü simgeleyen Aziz Nikola, hem Katolikler hem de Ortodokslar için büyük önem teşkil ediyor. Bari’ye geldiyseniz, Piazza Mercantine meydanına mutlaka gitmelisiniz. 14. yüzyıldan bu yana şehrin en nabzını tutan meydan, tarihi yapılarının yanı sıra ticaretin geliştiği yer olarak kabul görüyor. Bari ziyaretiniz sırasında mutlaka gezip görmeniz gereken yerler arasında Nicolaiano Müzesi, Castello Svevo, Egnazia, Aziz Sabino Katedrali ve Borgo Murattiano bulunuyor.