İSKOÇYA

BİRLEŞİK KRALLIK ÜLKESİ

İSKOÇYA

İskoçya, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden biri. İngiltere’den sonra en fazla nüfusa sahip olan ikinci Birleşik Krallık ülkesi olan İskoçya, 1707’ye dek bağımsız bir ülke olarak var olduysa da, 1707’de İngiltere ve Galler ile Büyük Britanya Krallığı olarak birleşti.

İskoçya Harry Potter’in yazarı J. K. Rowlingle, erkeklerin giydiği kilt adı verilen eteklerle, viskisiyle, gayda adı verilen ulusal çalgısıyla, Cesur Yürek filminin efsanevi kahramanı William Wallace ile, Robert Burns’un şiirleriyle, penisilini keşfeden Alexander Fleming, telefonu icat eden Alexander Graham Bell ve daha nice önemli bilim insanlarıyla tanınıyor.
İskoç insanları ise sıcak, samimi ve her daim pozitifler. Sıcakkanlı, konuşkan ve kibar olan bu insanlar, sosyal oldukları kadar yardımsever davranışlarıyla da gönlünüzü çalıyorlar. Zira İskoçya’nın epey soğuk ikliminde içinizi ısıtıp yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle seyahatinizi tamamlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Bilinmesi Gerekenler

Başkenti

Edinburgh

Vize

Vize Gerekiyor

Dil

İngilizce, İskoçça

Para Birimi

İngiliz Sterlini

Yüzölçümü

80.077 km²

İskoçya’da Tatil

İskoçya’da, doğanın barındırdığı yeşil tonlarına, yeryüzünün pek az bölgesinde rastlanabilir. Yeşille, ormanla, engin çayırlarla çepeçevre sarmalanan bir doğanın ortasında, tertemiz mahalle ve evler görmeye; güneşlenen atlarla, otlanan ineklerle ve tepeleri beyaza boyayan koyunlarla süslü otlaklarla karşılaşmaya hazır olun.

Orta Çağ’dan kalma kaleleri, tarihi binaları ve doğal güzellikleriyle öne çıkan başkent Edinburgh, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile yürüyerek gezebileceğiniz nefis bir kent. Festival dönemlerinde tüm dünyanın akın ettiği Edinburgh ile birlikte, İskoçya’nın bolca ziyaretçiye ev sahipliği yapan bir diğer kenti de Glasgow.

Mark Knofler, Perry Rose, Belle & Sebastian, Franz Ferdinand gibi önemli müzisyenler yetiştiren Glasgow’da kaliteli müzik yapan barları ve yerel konser mekanlarını keşfederken, kentin en önemli sanat mekanları olan The Modern Institute ve Lighthouse’u da görmeden dönülmemesi gerekiyor.