ÇEKYA

ORTA AVRUPA

ÇEK CUMHURİYETİ

Çek Cumhuriyeti ya da resmî kısa adıyla Çekya Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

Tarihî Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’nin üyesi olmuştur. Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

Bilinmesi Gerekenler

Başkenti

Prag

Vize

Vize Gerekmektedir

Dil

Çekce

Para Birimi

Çek Korunası

Yüzölçümü

78.866 km2

Prag’da Tatil

Mimarisiyle sizleri şaşırtacak binaların başında Prag televizyon istasyonu geliyor. İstasyon kulesi olarak görülen bu binaların Prag şehrine yayın yapmak dışında bir görevi daha var. Yüksek binanın tepesine çıkan turistler buradan Prag’ı kuş bakışı izleyebilir hatta bu yükseklikte yemek bile yiyebilirler. Hem gözlem kulesi, hem de restorana sahip olan Prag televizyon istasyonu turistlerin keşfettiği en ilginç aktivitelerden biri. Zizkov Televison Tower olarak aratabileceğiniz bu bina şehir merkezinin biraz dışında. Eski şehirden bineceğiniz metroyla buraya kadar gelebilirsiniz. 20 dakikalık yolculuk sonrasında karşılaştığınız bu ilginç yapı, içerisinde bulunan cam balkonlarıyla eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Özellikle kış mevsiminde kapalı bir mekandan Prag manzarasını izlemek isterseniz televizyon istasyonu doğru bir seçim olacak.