ALMANYA

AVRUPA ÜLKESİ

ALMANYA

Almanya, Avrupa Birliği üye ülkelerinin en kalabalık nüfuslu ülkesi. Orta Avrupa’da yer alan ülke, Danimarka, Polonya, Çekya, İsviçre, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda ile sınır komşuluğu bulunuyor. Yüzlerce yıllık kültürü, eşsiz doğal güzelliklerinin tarihi yapılarıyla tanınan ülke bilim ve teknoloji alanında gelişmişliğiyle dünyanın gidişatına karar veren ülkeler arasında yer alıyor.

Almanya ya da resmi adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, federal parlamenter sistemle yönetiliyor. 16 eyaletten oluşan ve 357 bin 21 kilometre karelik bir alana yayılan ülke, yüz ölçümü bakımından Avrupa’nın beşinci en büyük ülkesi. Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt ve Stuttgart gibi büyük şehirlere ev sahipliği yapan Almanya’ya Berlin başkentlik yapıyor. Avrupa Birliğinin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya, Amerika, Çin ve Japonya’dan sonra dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahip. Rhine, Tuna, Elbe gibi Avrupa’nın bazı büyük nehirlerine sahip olan ülkede ılıman okyanussal iklim ve karasal iklim görülüyor. Geniş orman alanları, yabani yaşam parkları, sualtı parkları, ve kuş parkları ile ünlü olan Almanya 400’den fazla kayıtlı hayvanat bahçesiyle dünyada bu alanda bir numara sayılıyor.

Bilinmesi Gerekenler

Başkenti

Berlin

Vize

Vize Gerekiyor

Dil

Almanca

Para Birimi

Euro

Yüzölçümü

357.386 km²

Almanya’da Tatil

Almanya kültürel açıdan çok zengin bir ülkedir . Tiyatro, sinema, opera ve müzik aktiviteleri yılın her döneminde izlenebilir. Ayrıca bu tip aktivitelerin giriş ücretleri öğrenciler için oldukça uygundur. Şehir kütüphanelerinden kart çıkartarak, kitap, gazete, dergi veya CD’leri ücretsiz ödünç alabilirsiniz. Gidebileceğiniz birkaç alternatif yerler arasında ; Alte Nationalgalerie (Sanat müzesi), Museum für Komminikation ( iletişim Müzesi), Checkpoint Charlie Mauer Museum (Berlin duvarı ile ilgili tarih müzesi), Deutsches Technikmuseum (Alman Teknoloji Müzesi), Filmmuseum Berlin (Film ve sinema tarihi ile ilgili müze). Bunun yani sıra Almanya en güçlü filozoflardan (Kant Hegel Nietzsche ve Marx) dünyanın en ünlü fizikçilerine en iyi bestecilerden (Bach Beethoven Brahms Handel ve Wagner) çağdaş müzisyenlere ve üstün yetenek Goethe’ye kadar tüm bu zenginlikleri barındırmaktadır. Almanya yurtdışı destinasyonları arasında en ilgi çekici bölgeler arasındadır.